“Farklı Bir İklimin İnsanı: Orhan Okay”

06 Haz

  • Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
  • Tüm Duyurular

“Farklı Bir İklimin İnsanı: Orhan Okay” 

   Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından düzenlenen “Farklı Bir İklimin İnsanı: Orhan Okay” başlıklı konferans, davetli konuşmacıların katılımıyla Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

   Programa; Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş, davetli konuşmacılar, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz katıldı. 

   Program öncesinde, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen ve davetli konuşmacıları Rektörlük Makamı’nda kabul etti. Sonrasında Cumhuriyet Konferans Salonu’ndaki konferansa geçildi.

    Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Yardımmız Prof. Dr. İlhan Genç, bir dönemin önemli bilim insanı Prof. Dr. Orhan Okay’ı anmak amacıyla programı düzenlediklerini ifade etti. Orhan Okay’ın model insan olduğuna dikkat çeken Genç, O’nun sadece iyi bir akademisyen değil, iyi bir insan ve düşünür olduğunu da sözlerine ekledi. Üniversite olarak vefa anlamında bu anma programını gerçekleştirdikleri için büyük memnuniyet duyduklarını söyleyen Prof. Dr. İlhan Genç, katılımcılara teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

   Programda konuşan Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, Orhan Okay’ın yad edilmesine vesile olan Üniversitemizi tebrik ederek sözlerine başladı. Ülkemizdeki üniversitelerin kurulma sürecinden bahseden Prof. Dr. İsen, önemli bilgiler paylaştı. Orhan Okay’ın prensipler adamı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mustafa İsen, O’nu mesleğine çok ciddi saygı duyan, bilimsel çalışmanın prensiplerini öğreten saygın ve örnek bir akademisyen olarak nitelendirdi.

    Açılış konuşmasının sonrasında, moderatörlüğünü Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş’un yaptığı oturuma geçildi. Prof. Dr. Metin Akkuş, Orhan Okay gibi büyük bir ustaya saygı oturumu düzenlediklerini belirterek sözü davetli konuşmacılara bıraktı.

   Oturumda ilk olarak Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fazıl Gökçek, “Orhan Okay’ın Mehmet Akif Üzerine Çalışmaları” başlıklı bir sunum yaptı.

    Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şerife Çağın, “Necip Fazıl: Yarada Kezzap” başlıklı konuşmasıyla Orhan Okay’ın Necip Fazıl üzerine düşüncelerini paylaştı.

   TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Necmettin Turinay, “Orhan Okay Hakkında” konulu sunumunda, bu değerli şahsiyetin farklı yönleriyle hayatından kesitler sundu.

   “Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Öğretim Üyesi Sabahattin Çağın, “Orhan Okay’ın İki Mürşidi: Nurettin Topçu ve Mehmet Kaplan” başlıklı bir sunum yaptı.

   Programın son konuşmasını gerçekleştiren TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nden Doç. Dr. Tuba Işınsu İsen Durmuş ise Orhan Okay’ın insanı yönlerini anlatarak konuşmasını sonlandırdı.

  “Farklı Bir İklimin İnsanı: Orhan Okay” başlıklı konferans, konuşmacılara plaket ve teşekkür belgelerinin takdim edilmesiyle sona erdi.