Şair ve Romancı Yönüyle Rıfat Ilgaz

11 May

  • Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
  • Tüm Duyurular

           Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün düzenlediği “Şair ve Romancı Yönüyle Rıfat Ilgaz” başlıklı konferansta, Rıfat Ilgaz’ın kızı Defne Ilgaz ve öğrencimiz Kübra Asena Özhan, değerli yazarımızı anlattı.

          İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü Üniversitemiz Araştırma Görevlisi Fatih Alper Taşbaş’ın yaptığı  programa; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Recai Özcan, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz katılım gösterdi.

            Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümü öğrencisi Kübra Asena Ozhan’ın Rıfat Ilgaz’ın hayatını ve edebi kişiliğini anlatmasıyla başlayan programda, babası ve aile hayatını katılımcılarla paylaşan Defne Ilgaz, babasının yaşamında, çok baskılar gördüğünü; ancak bu baskıları eserlerinde kullandığı hicivli sözlerle aşabildiğini dile getirdi. Bilge insanların yüklerinin çok ağır olduğunu söyleyen Ilgaz, Rıfat Ilgaz’ın da yüklü bir bilgi birikimi olmasına rağmen çok mütevazi biri hayat yaşadığını belirtti.

           Ünlü edebiyatçının öğretmenlik yaptığı sıralarda Düzce’de de görev yaptığını söyleyen Defne Ilgaz,1969’da yazdığı “Karadeniz’in Kıyıcığında” romanını da bu bölgeden esinlenerek oluşturduğunu ifade etti.

           Rıfat Ilgaz’ın ünlü eseri Hababam Sınıfı’nın yazılış sürecine de değinen misafir konuşmacı; oğlu Aydın’ın okulda yaşadıklarını anlatması üzerine, kendi yaşamından da kesitler katarak “Kesmeli” adıyla haftalık yayınlanan hikayelerin birleşmesiyle “Hababam Sınıfı” eserinin ortaya çıktığını söyledi.

           Rıfat Ilgaz’ın hayatı boyunca kendi ahlak anlayışından hiçbir zaman dışarı çıkmadığının altını çizen Defne Ilgaz, böylesine güçlü bir babanın kızı olmasından dolayı da kendi hayatında birtakım zorluklarla karşı karşıya kaldığını sözlerine ekledi.

           Defne Ilgaz, sunumundan sonra Rıfat Ilgaz’ın ve Aziz Nesin’in kendisi için yazdığı şiirlerden bestelediği eserleri Fatih Alper Taşbaş’ın da eşliğiyle seslendirerek katılımcılara keyifli anlar yaşattı.

           Program sonunda kısa bir teşekkür konuşması gerçekleştiren Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Rıfat Ilgaz’ın Cumhuriyet Dönemi yazarları içerisinde çok fazla çile çekenlerden birisi olduğunu belirterek, ülkemizin eğitim-öğretim hayatına ve edebiyatına büyük katkıları olan önemli bir yazar olduğunun altını çizdi. Böylesine önemli bir şahsiyetin kendi öz kızı tarafından anlatılmasının dinleyenler için önemli bir şans olduğunu söyleyen Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Karadeniz’in Kıyıcığında romanını okuduğunu ve bu eserde Rıfat Ilgaz’ın Akçakoca ve Düzce’yi doğru olarak çok etkileyici bir şekilde anlattığını ifade etti. Programın çok verimli geçtiğini de belirten Prof. Dr. Genç, Üniversitemiz davetini kırmayıp bilgi ve birikimlerini katılımcılarla paylaşan Defne Ilgaz’a teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

          Program sonunda, öğrencimiz Kübra Asena Özhan ve Defne Ilgaz’a, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç ile Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Recai Özcan tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.