Bölümümüzden Cumhuriyet Dönemi Türk Şiiri ve Attilâ İlhan Başlıklı Konferans

18 May

  • Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
  • Tüm Duyurular

         Üniversitemiz Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından düzenlenen “Cumhuriyet Dönemi Türk Şiiri ve Attilâ İlhan” başlıklı konferansta, Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Çelik, öğrencilerimizle buluştu.
         Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş, Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Recai Özcan, öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.
Konferansın öncesinde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerimiz tarafından “Kaptanın Seyir Defterinden Şiirler” konulu şiir dinletisi gerçekleştirildi. Öğrencilerimiz birbirinden değerli şiirleri başarıyla seslendirdi.
          Şiir dinletisinin sonrasında davetli konuşmacı Prof. Dr. Yakup Çelik, “Cumhuriyet Dönemi Türk Şiiri ve Attilâ İlhan” başlıklı bir konferans verdi. Cumhuriyet dönemi şair ve yazarlarından bahseden Çelik, Mehmet Akif Ersoy, Ziya Gökalp, Yahya Kemal Beyatlı gibi güçlü şairlerin aruz vezni ile şiir yazıklarını söyleyerek bu şairlerin Osmanlı şiir tarzını devam ettirdiğini dile getirdi.
           Modern çizgiyi benimseyen şairlerin başında Ahmet Haşim’in geldiğini belirten Prof. Dr. Yakup Çelik, Nazım Hikmet’in de şiire yeni bir soluk getirdiğini sözlerine ekledi.  Atilla İlhan’ın çok iyi bir ailede yetiştiğini söyleyen davetli konuşmacı, O’nun Türk Edebiyatı için çok değerli bir şair olduğuna dikkat çekerek şiirleriyle ilgili örnekler verdi. Atilla İlhan’ın hatıralarını da paylaşan Çelik, öğrencilerin sorularını yanıtlayarak konferansını sonlandırdı.
            Program, davetli konuşmacı Prof. Dr. Yakup Çelik’ e teşekkür belgesi takdim edilmesiyle sona erdi.