Öğrencilerimizden Çanakkale Şehitleri İçin Anlamlı Etkinlik

24 Mar

  • Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
  • Tüm Duyurular

         Türk Dili Edebiyatı ve Tarih Bölümü öğrencilerimizin, Çanakkale Deniz Zaferi yıl dönümü dolayısıyla ortaklaşa düzenlediği “Çanakkale Şehitleri Oratoryosu”  Cumhuriyet Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
Programa; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş, Türk Dili Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Recai Özcan ile öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz katılım sağladı.
          Program, Çanakkale şehitlerine mektup temalı yarışmada birinci olan Arsal Anadolu Lisesi öğrencisi Sena Durmuş’un şehitlerimize okuduğu mektupla başladı. Fen Edebiyat Fakültesi öğrencilerimiz tarafından hazırlanan ve Çanakkale Savaşını anlatan kısa film gösterimiyle devam eden etkinlikte, Türk Dili Edebiyatı ve Tarih Bölümü öğrencilerimizin birlikte hazırladıkları “Haydi Oğul Git” adlı oratoryo başarıyla sergilendi. Kahramanlık destanının yazıldığı o tarihi günleri hatırlatan türkü ve şiirleri seslendiren öğrencilerimiz, başarılı bir sahne performansı ortaya koyarak katılımcılardan büyük alkış aldı.
         Programın kapanış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Çanakkale Zaferi’nin müstesna bir zafer olduğunu belirterek bu ruhun her zaman korunması gerektiğini dile getirdi. Çanakkale Şehitliklerini birçok kez ziyaret ettiğini ve her ziyaretinde farklı duygular yaşadığını ifade eden Prof. Dr. Genç, Üniversitemizin bu sene 220 öğrencimizi Çanakkale Zaferi anma programı için Çanakkale’ye götürdüğünü ve her Türk gencinin de en az bir kez Çanakkale Şehitliklerini ziyaret etmesi gerektiğini söyleyerek program vesilesiyle tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle andığını sözlerine ekledi. Bu tür programlarla öğrencilerimizin kendilerini geliştirebileceklerinin altını çizen Prof. Dr. İlhan Genç, etkinlikte emeği geçenlere teşekkür etti.
         Programın sonunda yaptıkları başarılı çalışmalar için öğrencilerimize; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş ve Türk Dili Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Recai Özcan tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.
Program, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.